هیچوقت در رسیدن به آنچه که از ته دل می خواهی تسلیم نشو😇
021-88539565 - 09120699830
اهمیت ارتباط غیر کلامی
2019/10/23 - 20 بازدید
خواندن این مطلب 6 دقیقه زمان میبرد

ارتباطات غیر کلامی یکی از عوامل مهم در برقراری یک ارتباط موفق و موثر است. کسانی که دارای مهارت های ارتباط غیر کلامی هستند، احساسات، معنای کلام و اهداف طرف مقابلشان را بهتر درک می کنند. دانستن زبان بدن و ارتباط غیر کلامی به شما این امکان را می دهد تا بتوانید در حیطه های مختلف زندگی؛ شغل، ازدواج، دوستیابی، ارتباط با اعضای خانواده و … بهتر از دیگران عمل کنید. شما می توانید با خواندن این مقاله به اهمیت تاثیرات ارتباط غیر کلامی پی برده و برای ارتقای آن ها اقدام کنید. همچنین می توانید برای شناخت بیشتر خود تمریناتی انجام دهید. روانشناسان بالینی با مطالعه در زمینه ارتباطات بین فردی می توانند شما را در این زمینه راهنمایی کنند. 

ارتباط غیر کلامی

ارتباطات غیر کلامی فرایند انتقال معنا از طریق ژست، زبان بدن یا استقرار؛ چهره و تماس چشمی، ارتباط جسم، ظاهر (مثلا نوع لباس، مدل مو و …) و حرکات هر یک از اعضا توصیف می شود. از ارتباط غیر کلامی به عنوان سکوت زبان نیز یاد می شود. بخشی از ارتباطات غیر کلامی که ضمیمه گفتار و کلمات می شود به عناصر  paralanguage معروفند. این عناصر شامل کیفیت صدا، احساسات و سبک صحبت کردن و همچنین ویژگی های عروضی مانند ریتم، تکیه صدا و ارتفاع صدا است که در مقالۀ در باب صدا به تفصیل توصیف شده است.

اولویت ارتباطات غیرکلامی بر پیام‌های کلامی

شما می توانید در خلال یک رابطه کلمه ای نگویید اما سخت است جلوی رفتار و واکنش های خویش را بگیرید. رفتارتان (حالت‌های چهره، حرکات بدن، وضع اندام و اعمال دیگر) جریانی بدون وقفه از اطلاعات و منبعی پایدار از نشانه‌های مربوط به احساساتی است که تجربه می‌کنید. تنها بخش کوچکی از درک و فهمی که انسان در یک تعامل رو در رو به دست می‌آورد حاصل ارتباط کلامی است. حالات چهره تک تک هیجانات درونی تان را به تصویر می کشد. غم، خوشحالی، عصبانیت، خشم و … بدون حتی یک کلمه می تواند به مخاطب انتقال داده شود.

به طوری که 35% انتقال پیام کلامی و 65% آن غیر کلامی محسوب می شود. همچنین گفته می شود؛ زبان بدن 55%، تن صدا و لحن و بیان 38% و تنها 7% کلمات در انتقال پیام سهم دارند.

سهم پررنگ ارتباطات غیر کلامی و زبان بدن ایجاب می کند که برای حفظ و ایجاد یک رابطه موثر بیشتر به اصول و قواعد ارتباطات غیر کلامی را بشناسیم.

 ارتباطات غیر کلامی به دو دسته تقسیم می شوند:

ارتباطات غیر کلامی در وضعیت کلی به صورت ژنتیکی به شما انتقال داده شده اند. ناخودآگاهانه از آنها استفاده می کنید و معانی آنها را می فهمید. در حالت دوم ارتباطات غیر کلامی به صورت علائمی قراردادی مطابق با فرهنگ و شرایط و نیازهای بیانی ساخته شده اند.

مطالعه  وبینار فن بیان و روابط عمومی(سانس سوم)

مثال هایی از زمینه های ژنتیکی زبان بدن: حالتهای چهره به هنگام اخم یا شادی یا گذاشتن دستها روی سینه / انداختن پاها روی هم / پوشیدن کت ـ کفش / حرکات تأیید و انکار با سر / بالا انداختن شانه ها موقع ابهام و غیره …. این حرکات و اشارات از طریق ژنهای والدین به ما می رسد و به نوعی در ناخودآگاه جمعی ما ثبت است از این رو برای درک آنها نیاز به دستیابی به مهارت خاصی نداریم و تنها توجه آگاهانه و علم به آن می تواند در مهارت های ارتباطی ما تاثیرگذار باشد.

مثال هایی از زمینه های قراردادی: گاهی ممکن است برای انتقال معنا از یکسری علائم و نشانه های قراردادی که متناسب با شرایط و موقعیت فرهنگی و ملیتی است استفاده کنیم و به نوعی خود شما تعیین آنها هستید.

 زبان بدن را بهتر بشناسیم

برای آن که بتوانید ارتباطات غیر کلامی خود را ارتقا دهید بهتر است تمامی جوانب آن را درک کرده و نحوه تاثیر گذاری هر بخش را بدانید. در ادامه به بررسی رفتارهای غیرکلامی در 9 حیطه می پردازیم:

.حریم ها

فاصله‌اى که بين افراد از نظر مقدار فضا وجود دارد، حریم گفته می شود. این فضا تحت تأثير عوامل متعددى نظيرِ هنجارهاى اجتماعى، عوامل وضعيتى، خصوصيات شخصيتى و سطح آشنايى تعیین می شود. حفظ حریم ها و رعایت آن مشخص می کند که ما خود را در چه جایگاهی از یک رابطه می دانیم. حریم خصوصی شامل یک دایره حدودا 15 سانتی متری می شود که ناحیه ممنوعه گفته می شود و جز افراد خانواده و صمیمی اجازه عبور از این 15 سانت را ندارند.

حریم شخصی فضای حدودا نیم متری حول هر فرد است که جز همکاران و آشنایان اجازه نزدیک تر شدن ندارند. حریم اجتماعی یک دایره 1 تا 5/3 متری است که در ارتباطات با غریبه ها آن را رعایت می کنیم. حریم عمومی فضاهای بالای 6 متر را شامل می شود که مربوط به مواقعی است که جدای یک ارتباط و با فاصله دورتر در رویدادی هستیم مثلا وقتی تماشاچی یک رویداد می شویم.

.حرکات سر:

تکان دادن سر رو به پایین می تواند به معنای تأیید یا تسلیم؛ تکان دادن سر رو به اطراف مخالفت یا تأسف و تکان دادن سر رو به بالا می تواند دلالتی بر انکار و عدم پذیرش باشد.

مطالعه  چگونه انسان قدرتمندی باشیم؟

حالت چهره:

حالت‌هاى چهره براى شادى، غم، عصبانيت و ترس، در سراسر جهان مفهومی يکسان و مشابه دارد. مثلا يک پيشانی پر چين با ابروهای رو به پايين و لب های ورافتاده می تواند نشانه اندوه يک آدم باشد. چهره درهم کشيده هم نشان دهنده اضطراب یا خشم است. رنگ سرخ صورت، به نسبت موقعيت نشان دهنده خشم و یا شرم است. صورت زرد ترس را نشان می دهد. گره کردن ابروها بر خشم- ناراحتی و درد و بالا بردن ابروها نشانه ای از تعجب یا دریافت یک مطلب است.

 پیام های لب و لبخند

حرکات چشم

حرکات دست:

مطالعه  چطور یک زبان جدید بیاموزیم؟!

  حالات پاها:

لم دادن روی صندلی و انداختن یک پا بر روی پای دیگر دو معنا دارد. در نگاه اول نشان دهنده راحتی، داشتن حس آرامش و مسلط یودن بر ئضاع است. اما در حالت دوم می تواند نشان از یک نوع بی میلی در برقراری ارتباط و ایجاد صمیمیت باشد. تکان دادن پاها سر آمدن حوصله و قفل کردن آان ها ناراحتی و عصبانیت را نشان می دهد.

ژستها و وضعیت بدن:

ظاهر

تن و آهنگ صدا:
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x